Unibet Sverige - 6/10/2020 3:05:52 PM

Hemmaklubben

Vi delar din fotbollspassion

Vi älskar liksom du svensk fotboll. Vårt hjärta har under 20 år klappat extra hårt för både Sverige och svensk fotboll och äntligen får vi nu möjlighet att fördjupa vårt engagemang genom att bli exklusiv huvudsponsor till Allsvenskan och Superettan samt de 32 klubbarna. Som huvudsponsor kommer vi att bidra till en positiv fotbollsutveckling och upplevelse på både klubb- och liganivå.

Vi lanserar därför Hemmaklubben som en del av vårt samarbete med Svensk Elitfotboll. Hemmaklubben är en unik möjlighet för dig som supporter att bidra till ditt favoritlag, din hemmaklubb.

 

Stötta din hemmaklubb

Vi har i Hemmaklubben avsatt totalt 30 miljoner som ska fördelas mellan de 32 klubbarna i Allsvenskan och Superettan. 10 miljoner fördelas från SEF utifrån en fastställd fördelningsnyckel kopplat till sportsliga resultat. Vad gäller de övriga 20 miljonerna har du som supporter möjlighet att påverka hur stor andel av dem som tillfaller ditt favoritlag.

Genom att välja ditt favoritlag som hemmaklubb gör du skillnad och bidrar till att klubben får mer resurser för att forsätta utveckla verksamheten – att investera i projekt, utbilda ledare och tränare, rekrytera rätt spelare och bidra till klubbens framtid. Helt enkelt göra det som krävs för att din klubb ska utmana övriga lag i Sveriges två bästa fotbollsserier.

 

Ditt supporterskap är viktigt

Ditt val av hemmaklubb har betydelse för hur stor andel av de 20 miljonerna som tillfaller din klubb. Summan kommer att fördelas utifrån andeleln av de totala antalet röster som respektive klubb får.

Det lag som flest har valt som hemmaklubb får 2 miljoner kr. Varje position i tabellen har ett givet belopp i fallande skala men varje klubb kommer som minst att få 200 000 kr. Pengarna kommer delas ut till varje klubb i samband med avslutningen av Allsvenskan och Superettan.

Hjälp till att öka resurserna till din klubb genom att välja Hemmaklubb, och tipsa också andra om att välja.

Följ hur det går för ditt lag i Hemmaklubbs-tabellen.

 

Stötta DIN HEMMAKLUBB HÄR!